Hned v úvodu je nutné zmínit, že přesnou výši výživného není možné přesně určit. Alespoň ne v případech, kdy o výživném rozhoduje soud.

Ačkoliv existuje doporučující tabulka Ministerstva spravedlnosti, soudce rozhoduje zcela samostatně. Přesto však tabulka může pomoci určit alespoň orientační výši výživného.

S výpočtem alimentů vám pomohou tabulky
Chcete-li zjistit přibližnou výši alimentů, které vašim dětem náleží, použijte tabulku alimentů. Ta určuje, jaké procento z platu povinného rodiče by mělo připadnout nezaopatřenému dítěti. Roli hraje samozřejmě také věk dítěte, se kterým se mění jeho potřeby a vzrůstají náklady na jejich uspokojení. V současné době platí následující tabulka:

  • 0–5 let – 11–15 %,
  • 6–9 let – 13–17 %,
  • 10–14 let – 15–19 %,
  • 15–17 let – 16–22 %,
  • 18 a více let – 19–25 %.

Tabulky nejsou závazné
Vždy je nutné počítat s tím, že tabulka slouží opravdu jen jako doporučení a pro soudce není nikterak závazná. Soudce zohledňuje nejen výši příjmů povinného a věk dítěte, ale také speciální potřeby dítěte nebo životní úroveň otce či matky (majetek, příjmy dalších členů rodiny, další vyživovací povinnosti…).

Ať už vám tabulka odtajní jakoukoliv částku, vždy počkejte na rozhodnutí soudce. Ten samozřejmě může určit nejen nižší, ale také vyšší částku. V prvním případě bohužel nezbývá než počkat na vhodnou dobu a zažádat o valorizaci výživného, při níž je opětovně celý případ přezkoumán.

Doporučené články