Potomek na Úřadu práce nemá na výživné nárok

Až do 26 let mají rodiče podle zákona vyživovací povinnost vůči svým dětem. Když po dovršení 18 let potomek sám dobrovolně opustí školu a místo zaměstnání se nechá zapsat na pracovním úřadě, po rodičích už výživné žádat nemůže. 

Za situace, kdy vyživovaná osoba starší 18 let ukončí přípravu na své budoucí povolání tím, že o své vůli, bezdůvodně ukončí docházku na střední škole, nenastoupí následně do zaměstnání a zaregistruje se na úřadu práce, pak i za situace, kdy nepobírá žádné sociální dávky, zákonná povinnost takovouto osobu vyživovat pro obžalovaného již skončila,“ uvedl předseda senátu Krajského soudu v Brně Vlastimír Čech.

Více viz článek Potomek zapsaný na úřadu práce po rodičích už výživné žádat nemůže

 

Komentáře

Re: Potomek na Úřadu práce nemá na výživné nárok

dobry den chtela jsme se zeptat kdyz dite na ktere se plati alimenty nskonci zakladku a jde na pracak tak musime platit alimnety az do 18 let nebo tim ze uz je na pracaku mame od alementu odpusteno? dekuji za odpoved

Re: Potomek na Úřadu práce nemá na výživné nárok

Paní soudkyně sice dle paní advokátky rozhodla logicky, ale logika není v tom, že když dítě bydlící ve společné domácnosti s rodičem/rodiči, na úřadu práce nemá podporu v nezaměstnanosti (a nemá protože předtím studovalo) a jde si požádat o dávku hmotné nouze, tak se dozví, že stejně nic nedostane, protože se posuzuje s rodičem společně, a pokud ten má příjem, musí tím pokrýt i potřeby dítěte.

Re: Potomek na Úřadu práce nemá na výživné nárok

tak to je recht,taky jsme tím prošli,pěkně započítaj veškeré příjmy a pak vás díky zákonům udělají bohatými sockami a není hnedle nárok na cokoliv,je mi až divno že by mohl tatínek jen tak svévolně přestat platit výživné,které předtím musel odsouhlasit stát,my jsme teď asi v pěkným háji,dcera otěhotněla se svým dlouholetým přítelem,zpanikařila a místo aby se poradila s někým,třeba i se svou třídní učitelkou,tak okamžitě přestala se školou(na úřadu práce se nezaregistrovala,ale našla jsem jí brigádu před měsícem,to jsem ale o jejím těhotenství ještě nevěděla,tam jí ted z důvodu těhotenství uložili stranou)tak co teď dál?a tatínek budoucí děda akorád chodí po městě a směje se od ucha k uchu jak s tím díky zákonu vydupal.a já ted se svým platem do 15000kč,ještě 5.letou dcerkou a starším synem částečně invalidním studujícím na škole pro postižené a s částečným inv.důchodem a miniaturním příspěvkem na děti od státu,mám při dnešních cenách všeho dělat zázraky....

Re: Potomek na Úřadu práce nemá na výživné nárok

pošlete jí k psychiatrovi, ať získá papír, že se zhroutila,
má nárok na nemocenské dávky, vy na ošetřování,m
po narození si jejího potomka vezměte jako babička do trvalé péče
zažádejte si o příspěvek na bydlení

Asi nemáte všech pět

Asi nemáte všech pět pohromadě. Co jste čekali.Vzhledem k tomu, že otěhotněla , tak neotěhotněla samovolně, ale někdo ji nezodpovědně zbouchnul. V tom případě by měla přejít povinnost postarat se na dotyčného s kým otěhotněla, nikoliv pumpovat svého otce. Přesně takto totiž dopadají a nezodpovědně jednají socky. pak pumpují peníze od druhých a rozčilují se v případě špatného rozhodnutí soudu.

Re.

V podobne situaci jsem byl i ja,ovsem jednoducha rada,ukoncil vzdelani,odhlasil jsem ho z bytu z trvaleho bydliste a at se postavi na vlastni nohy.Tecka.

Re

Prace je fakt dost,akorat nekdy nemusi mit clovek k tomu podminky,aby do te prace vubec mohl.Jinak asi ne kazde ditko se uci od rodicu.Ja byl se synem od jeho 2 mesicu bez prace a nemakal sem,sotva se vyucil,do mesice se odstehoval,mel praci,takze v tom to asi nebude.

Re: Potomek na Úřadu práce nemá na výživné nárok

no tak a´t si jde pro dávky, sociál jeden, pracovní agentury najdou práci do tří dnů, ale to se některým 15letým zas nelíbí, že by museli montovat kabely a brát 12000 (mimochodem ne o moc nižší plat než plat úředníků kteří vypočítávají sociální dávky)

Re

Tak to se da pochopit,ze jim nemuze libit brat jen 12000.To tezko pak pokryje naklady na zivotni potrby ze.

Re: Potomek na Úřadu práce nemá na výživné nárok

My tohle řešili u dcery, a soud se netvářil, že by otci měla skončit alimentační povinnost...naštěstí pak dcera našla alespoň brigádu, takže nějaké peníze má a zbytek zajistím já. je to moje dítě i když zletilé a já ji umřít hlady nenechám a na ulici nevyhodím, když tatínkovi tolik vadilo z dosti nadprůměrného platu pomoc svému dítěti na startu do života.Asi už zapomněl jak pomáhali naši nám, když jsme se vzali a měli holé zadky. Ale to je jeho boj. Nepřeji mu, aby se dočkal v životě situace, kdy o tu pomoc on bude muset žádat svoji dceru.

výživné

Dobrý den ,tak dnes Vám vaši zkušenost vyvrátím ,dnes jsem zrovna měla soud ,syn který odešel k otci bydlet nechal školu ,je veden na PÚ ale práce mu též nevoní,dnes soud rozhodl,že musím platit nadále výživné.....

Re

To je jednoduchy,vyzivne se plati z vyse prijmu,pokud zadny nebude,nebude z ceho platit.

Re: Potomek na Úřadu práce nemá na výživné nárok

Moje dcera,skončila školu,a je vyučená kuchařka -číšnice.Je jí 19 let.Byla na podle mých informací zaevidovaná na úřadu práce,asi tak 8 měsíců.Průběhu té doby mi přišel dopis ,který mi oznamoval, skončila moje vyživovací povinnost na dceru.Pak sem se dozvěděla, že ted nastoupila do školy.Takže na ÚP byla skoro 9 měsíců,a ted je zase spátky ve škole se zaměřením na zahradnici.To mám zase platit dál výživné?

Re: Potomek na Úřadu práce nemá na výživné nárok

Pokud je to stejný typ školy (jako např. studovala učňák a teď je to zase učnák, ohradila bych se, že to nikam nevede, že se nepřipravuje na své budoucí povolání, kterým měla být čísnice a teď najednou je to zase zahradnice...ale nevím, jak na toto pohlíží zákony, nehledě na to, že jí je 19 a dělá "hovno" školu, při které s přehledem může pracovat...já měla brigády od 15let a od 19 jsem studovala VŠ a ještě k tomu pracovala, platila si jednu kóji (2m*2,5m) na internátě, kam se vešla pouze postel, komoda a menší skříňka, neměla jsem si 3 roky kde prát, neměla jsem si kam dát kolo, které jsem si z domova od rodičů odvezla..a taky to šlo, ono se musí jen chtít

Re

No pokud je uz na uradu prace a ukoncil vdelani,tak otec,pokud platil vyzivny,uz zivit nemusi.Ukoncil vzdelani.tecka.Ten zbytek uz je pak na matce,jak si poradi s ditkem,pokud u ni jeste bydli,nebo tak.

Re

No to sice jo,ale od toho snad je urad prace,aby praci nasel,ostatne nakonec si ty uredniky na to i z dani platime,z nich jim jdou platy,To by se to uradovalo za nase dane brat plat a nedelat,co maj.

Ano má řeč,bohužel je plno

Ano má řeč,bohužel je plno plnokvětých věčných studentů,kteří tak tahají a zneužívají výživné od jednoho z rodičů.Znam tento případ přímo z rodiny.Rodič se nedozví nic pokud k tomu nedá studující dítě souhlas o jeho studiu.Toto nechápu,Zákony neměří stejným metrem.Pokud dítě ač plnoleté nebo již zletilé,když učení fláká a ukončí studium,Zetillé bych úřední cestou donutila zaregistrovat na ÚP, zletilé když to neudělá samo,štěstí nárok na výživné.A pochybuji že by jim práci nenašli,musejí ovšem sami chtít makat.

Přesně tak,pouze bych z

Přesně tak,pouze bych z ohlednila vážně nemocné...Ti práci jentakta nenajdou.Jinak když už nechce studovat,ať jde makat.

Re

Zohlednit se nedaj jen vazne nemocni.Jsou tu i jini,co by treba radi do prace,ale nemuzou,nemaj k tomu podminky a UP jim samotnej neni schopen sehnat praci a to sou prave z nasich dani tam placeni od toho ze.

Re: Potomek na Úřadu práce nemá na výživné nárok

Proč by měl rodič živit dospělé dítě,které je zdravé a je líné studovat?
.Poskytli jsme vnučce dobré rodinné zázemí a chtěli jsme, aby studovala,nebo se alespoň něčím vyučila.Ona se ale ve 14 letech chytla cikána,kvůli kterému se vykašlala na školu.Nedokončila ani základní školu a utekla nám k matce do Německa,která se o ni 15 let vůbec nezajímala,za celých 15 let jí nikdy nic nedala ani na ni neplatila výživné,ale která jí cikána dovolí.
Proč by měl tedy otec,který od 16 let pracuje a kterému nikdy stát nic nedal,protože je bílí platit na flákající se dceru?

Re: Potomek na Úřadu práce nemá na výživné nárok

Dobrý den, chtel bych se zeptat, jak je to za situace, že zletilé díte ukončí studium např. na 3 mesíce a pak se chce znovu vrátit do školy? Mezitím by chodilo po různých brigádách a ZP a SP by si platilo samo? Dekuji za odpoved

nepřesné informace

Dobrý den, pod záštitou jakého právníka, je tento web provozován? Věk 26 let je známý mýtus, který je vysvětlený jinde (najdete na internetu). Ve skutečnosti podle Nového občanského zákoníku (NOZ) je povinnost platit výživné klidně do smrti, pokud si to situace žádá, a dítě se není schopno o sebe samo postarat, případně pokud se znovu není o sebe schopno postarat...(znovu nastoupí do školy) Povinnost platit výživné zaniká až potom, co je dítě se schopno samo živit, nebo se dohodnete, nebo to stanoví soud, nebo se ožení/vdá. Nekončí údajně ani po prvním, ani po druhém, nebo třetím zaměstnání. Měl by být potomek jinak řečeno samostatný a měl by mít stabilní život, ve kterém dělá to, pro co studoval, nebo má předpoklady, má na nájem a zajištění svých potřeb. Pokud má práci, která nevydělává dost, pořád musíte platit výživné, i když méně s ohledem na jeho příjem. Opuštěním školy povinnost platit výživné nezaniká. Že by pracovní úřad zbavil povinnosti platit výživné, není logické, protože dítě se podílí na životní úrovni svých rodičů (i nad věk 18let), a pracovní úřad s tím nemá nic společného. Ten mu dá po škole nula nic, a to nemá nic společného s životní úrovní lidí, kteří pracují a vydělávají třeba fajn peníze. Takže máte s tím někdo reálné zkušenosti?? Někdo tady psal, že mu napsali, když bylo dítě na pracáku, že mu končí povinnost platit výživné.... Je to pravda? A nejednalo se pouze o dobu během, které je dítě na pracovním úřadě? A tedy je mu vyplácena podpora?........... Ano, je to postavené na hlavu, výživné do smrti, ale takový je NOZ. Je to nic proti výživnému exmanželek apod. Tam je to teprv na hlavu.

NOZ postavený na hlavu

Nechápu z jakého důvodu by se dítě mělo podílet celý život na stejné úrovni jakou mají jeho rodiče,když od rodiny uteče i přes nesouhlas rodičů,nevyučí se a žije s někým,koho rodina nemůže akceptovat.
To mají rodiče kteří musí celý život pracovat živit flákajícího se lempla a jeho stejně se flákajícího přítele? Náš stát se nestará o to,aby lidé měli zajištěnu slušně placenou práci,ale vymýšlí jeden přiblblý zákon za druhým.Dítě které uteče od rodiny a nerespektuje své rodiče by podle mě nemělo mít nárok vůbec na nic.
Ať si žije život jaký si vybralo.Třeba ať chcípá hlady.

Re

Tak to je dobry,takze bych mel ja platit vyzivny ditku do smrti,v tom pripade moji rodice me taky,takze vlastne neplatim az do smrti,ponevadz nula od nuly pojde.

ukončení vyživneho

Dobry den chtěla bych se zeptat ,syn ukolčil ve 3 ročníku studium ,18 let dovrší az v červnu ,mame nárok na vyživne,Děkuji

Dotaz

Dobrý den,
holka ukončila školu, nějakou dobu pracovala, teď se rozhodla znova studovat, je jí 19 let.
Jak je to v tomto případě, má nárok na výživné, když už mezitím pracovala?

Výživné

Dobrý den,chtela bych se zeptat, když dcera mého přítele chodí na vysokou školu,přítel alimenty dále platí,ale nedávno jsme zjistili,že chodí na brigádu musí nadále platit,když si vydělává? Nevím kolik je to měsíčně....

alimenty i zaměstnaným?

dobrý den, chtěla bych se zeptat...není mi zcela jasné z výše uvedeného článku, zda já jako 19 letá maturantka, která ukončí tento rok sš a nenastoupím na vš, ale budu pracovat jako recepční, mám stále nárok na alimenty od mého otce až do uvedených 26 let? Nepochopila jsem zda rodič nemusí platit alimenty pouze nestudujícímu a NEZAMESTNANEMU potomkovi nebo je nemusí platit i nestudujícímu a ZAMESTNANEMU potomkovi? Děkuji předem za odpověd.

výživné na zletilého potomka

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda mně vznikla vyživovací povinnost na již zletilého potomka (v dubnu mu bylo 18let), který předčasně sám od sebe bez udání důvodu ukončil studijní obor, byl hlášen na úřadu práce, který jej po krátkém času vyškrtnul z evidence a nyní opět syn od září údajně nastoupil opět do nějaké školy a požaduje po mně výživné.. Má na to nárok? Děkuji za odpověď.
Honza

Alimenty

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat,jak je to s alimentama,když dítě úspěšně odmaturovalo až v září a dál už nebude pokračovat ve studiu.Do kdy se musí platit alimenty?Za září jsme platili a co za říjen?
Děkuji za odpověď

vyzivne

Mam dotaz ,platim na dite vyzivne ,a diteti je 18le,Jedu skolu s vyucakem ma,a chtela studovat dal,ale nelibiloseji na skole tak prestala chodit ,Tet je doma a prihlasena na U,P,musim stale platit vyzivne kdyz sme to nemeli pres soud,ale jed dohodou,ale mam od toho doklad ze vyzivne se plati
,Dite oznamilo ze zadnou praci ani brigadu nehleda,ze nastoupi v zari na jinou skolu ,tak se chci zeptat. ,musim platit tet kdyz nestuduje vyzivne,,jde oto aby to treba nenaskakaly dluhy na vyzivnem kdyz tet prestanu posilat do zari ,a je v evidenci na UP,Jde oto abych pak ty castky nenaskocili kdyz nebudu posilat od dubna ,Do zari Dekuji za odpovedi