Exekuce na řidičské oprávnění

Od letošního roku (2013) je možné uvalit exekuci na řidičské oprávnění při neplacení výživného. Toto má být velmi motivující pro ty neplatiče, kteří auto s oblibou používají. Řidiči z povolání se ale tomuto trestu mohou vyhnout. 

Neplatíte alimenty? Pak vám sebereme řidičské oprávnění! Právě to má být motivací pro neplatiče. Postup, kdy má být zabaven "řidičák" neplatičům alimentů, se vztahuje pouze na případ vymáhání nedoplatku výživného na nezletilé dítě. Nikoli pro další případy vyživovacích povinností. 

Řidičské oprávnění není v rámci exekuce možné zabavit někomu, kdo ho nezbytně potřebuje k práci, resp. zákon přímo říká „prokáže-li povinný, že k uspokojování základních životních potřeb svých a osob, ke kterým má vyživovací povinnost, nezbytně potřebuje své řidičské oprávnění“. Řidičské oprávnění tak nebude odebíráno taxikářům, řidičům kamionů atd.. Exekuční příkaz bude samozřejmě zrušen v případě, že povinný zaplatí nedoplatek výživného na nezletilé dítě.

Neplatič by se také mohl snažit odvolávat na to, že auto potřebuje k uspokojování základních životních potřeb. Za ty jistě nebude považováno třeba cestování do práce, pokud může využít MHD. Ale může se též odvolávat na to, že auto potřebuje k uspokojování potřeb dalších vyživovaných osob. 

Komentáře

Re: Exekuce na řidičské oprávnění

Řidičský průkaz a výživné jsou dvě rozdílné věci.Nevidím jediný důvod,proč by se měl někomu zabavovat řidičský průkaz,když nemá na to,aby mohl platit přemrštěné alimenty.Může se stát,že dotyčný onemocní,nebo přijde o práci a jak si potom má sehnat jinou,když se právě zaměstnavatelé ptají na to,zda máte řidičský průkaz.Alimenty by měli být takové,aby je člověk byl schopen platit i pokud onemocní.

Re: Exekuce na řidičské oprávnění

Tento svět je totálně převrácený. Sledujte kauzu Kmoníček. Clověkovi, který se vrátil do ČR do rodné země, kde má kořeny, nechali vyměřené výživné dle příjmu, které dosahoval jako velvyslanec v Austrálii. Totální magoři na tom ústavním soudu a odůvodnili to tím, že když se rozhodoval, že se vrátí co ČR, tak si měl být vědom vyměřenéh výživného, které teď není schopen platit. Takže hajzle zůstaň v Austrálii a chcípni tam. Kde je zákládní listina práv a svobod ? Kurva kde to jsme v té naší posrané ČR. Tady je to rozhodnutí ústavního soudu a bohužel, s katastrofálními dopady. Nemám slov.. musel bych být sprostý.. ..

Re: Exekuce na řidičské oprávnění

Hajzlové a zloději. Je to směšné jak si vynucují zákonodárci takovými způsoby oprávněnost a vykonatelnost svého tupého rozhodování... Uvádím příklad.. pro posuzování nároku oprávněných o výživné hrajou roly příjmy povinného. Jestliže vykonám rozsudek který není vykonatelný právní cestou(exekucí na plat, nebo majetek) tak ti sebereme řidičák." zločin proti povinnému". co na to říct? ať si pro něj příjdou mile rád jim dám i občanství. PS se divím že nechcou brát i rodné listy a vysvědčení ze školy.

Je vidět, že jste se nedostal

Je vidět, že jste se nedostal do situace, kdy vám bývalý neplatí na dceru ani korunu. Dluží mi už 50tis a je mu to jedno. Dceru živím sama, jak se dá a on je vysmátý. Stejně exekuce na řidičák nemá smysl, on si jezdí vesele dál. Spíš by zákonodárci měli přitvrdit a vymyslet něco, co opravdu na neplatiče funguje. Tak opravdu nevím, koho tu nazýváte hajzlem a zlodějem.... Kdo nezažil ať nesoudí.....

Moje slova, ozývají se tu

Moje slova, ozývají se tu evidentně ti, co na svoje děti kašlou a je jim jedno jak žijou.

výživné a ŘP

Milé dámy poněkud si neuvědomujete že znalost řízení vozidla nemá zhola nic společného s placením výživného. To se taky může stát že díky neplacení výživného seberou lékaři diplom, soustružníkovi výuční list atd... Toto jsou doklady prokazující odbornou znalost stejně jako ŘP. Stejně tak by mohl zákon umožnit odebírat doklady o odborné znalosti nezodpovědným matkám které svévolně zapříčinily rozkol rodiny a opustily domov s dětmi. Že?.....

No to má celé dvě strany

No to má celé dvě strany mince. Jedná se o "donucovací" prostředek na neplatiče výživného. Kdy na jedné straně to člověk (otec) dělá záměrně, pak s tím souhlasím a na straně druhé, kdy otec nemá takové příjmy jako dřív aby platil plné výživné. Pak ho zablokování řidičáku ještě více omezí v možnostech splatit dlužné výživné a následně platit běžné výživné. Něco jako " kape málo? tak zavřeme pramen úplně ". Sám jsem to zažil. O podrobnostech se zmiňovat nebudu.
Na druhou stranu by taky mohli vymyslet nějaký donucovací prostředek prostředek pro matky, které nedávají děti otcům i přes soudní rozhodnutí. Tam úřady/soudy řeknou maximálně Ty, Ty, Ty,... a jinak se nic neděje. A ztracený čas už jim ( otcům a dětem) nikdo nevrátí ani nenahradí. A to mi přijde hodně nefér!!!